Dunărea Călăraşi- HC Odorhei 29-25. A doua înfrângere la rând pentru harghiteni

028 марта 2015

**VIDEO** Dunărea Călăraşi- HC Odorhei 29-25. A doua înfrângere la rând pentru harghiteni

Dunărea Călăraşi a învins cu 29-25 fostul lider HC Odorhei, în etapa a 24-a a Ligii Naţionale de handbal. Este al doilea eşec consecutiv pentru handbaliştii harghiteni, care vor juca miercuri, de la ora 17:45, în direct la Digi Sport 2, derby-ul cu Minaur Baia Mare.

HC Odorhei a fost învinsă la Călăraşi şi a ratat şansa de a reveni pe primul loc în Liga Naţională.

Handbaliştii lui Vlad Caba au controlat prima jumătate a primei reprize, dar Gavriloaia a profitat de o gafă a adversarilor şi a adus Dunărea pentru prima dată în avantaj, scor 7-6.

Intervenţia antrenorului nu i-a trezit însă pe harghiteni, care nu au reuşit să mai înscrie timp de 14 minute. Dunărea a profitat şi a intrat la pauză cu un avans de 8 goluri, scor 16-8.

Cu Alin Şania sef de galerie, Dunărea a continuat să facă legea în teren şi s-a impus cu 29-25.

Harghitenii trebuie să-şi revină rapid după acest eşec. Echipa lui Vlad Caba va juca pe teren prorpiu derby-ul cu Minaur Baia Mare, miercuri, de la ora 17:45, în direct la Digi Sport 2.