Jeff Gordon şi-a păstrat poziţia de lider în Campionatul Mondial de NASCAR

028 июля 2014

Americanul Jeff Gordon şi-a consolidat primul loc după ce s-a impus în etapa Campionatului Mondial de NASCAR de la Indianapolis.

Jeff Gordon a câștigat cursa pentru a cincea oară în carieră. Victoria din 2014 a fost obținută la 20 de ani distanță de la prima. Gordon a pornit al doilea pe grila de start, însă, până la urmă, a reuşit a 16-a victorie din istorie pentru Chevrloet.

Veteranul în vârstă 42 de ani l-a devansat pe Kyle Busch cu 2 secunde și 3 zecimi, iar Denny Hamlin a completat podiumul. Fostul pilot din Formula 1, columbianul Juan Pablo Montoya, a încheiat cursa pe locul 23.

În clasamentul general, Jeff Gordon a rămas lider și este calificat deja în play-offul acestui sezon. Dale Earnhardt ocupă locul doi, fiind urmat de Brad Keselowski.

Următoarea etapă se va desfășura la sfârşitul acestei săptămâni, pe circuitul Pocono Raceway din statul american Pensylvania.