Fără surprize la Miami

029 марта 2015

Principalul favorit de la Miami, Novak Djokovic, s-a calificat cu emoţii în turul al treilea al turneului de la Miami.

Djokovic l-a executat pe slovacul Martin Lizan cu un sec 6-0 în primul set, însă sârbul a fost de nerecunoscut în actul secund. Şi-a pierdut serviciul de 3 ori și numărul 41 mondial s-a impus cu 7-5. În decisiv, liderul clasamentului ATP nu i-a mai dat nicio șansă adversarului, a reușit două break-uri și a câștigat setul cu 6-1. În șaisprezecimi, Djokovic îl va întâlni pe belgianul Steve Darcis. Într-un alt meci Kei Nishikori a trecut categoric de rusul Mihail Iujnîi, scor 6-2, 6-1, iar Jo-Wilfried Tsonga a avut o misiune grea cu favoritul publicului, Tim Smyczek. Francezul s-a impus în trei seturi, 6-4, 3-6, 6-3. Victorii au mai înregistrat la Miami spaniolul David Ferrer şi americanul John Isner.