Șahtar Donețk a scăpat printre degete victoria în partida cu Sevilla din semifinalele Ligii Europei

029 апреля 2016
Șahtar Donețk a scăpat printre degete victoria în partida cu Sevilla din semifinalele Ligii Europei. Minerii au primit gol cu 8 minute înainte de final, iar partida s-a terminat la egalitate, scor 2-2.
În cealaltă semifinală Villarreal a învins cu 1-0 Liverpool.
Șahtar Donețk a găzduit-o la Lvov pe Sevilla în prima manșă a semifinalelor Ligii Europei. Minerii s-au văzut conduși încă din minutul 6, când Vitolo a deschis scorul.
Elevii lui Mircea Lucescu și Alexandru Spiridon au răsturnat situația până la pauză.
Marlos a restabilit echilibrul cu un șut bine plasat în minutul 23, iar Taras Stepanenko a adus pe Șahtar în avantaj în minutul 36.
În repriza secundă deținătoarea Ligii Europei a creat mai multe ocazii la poarta ucrainenilor și a beneficiat de penalty la sfârșitul partidei.
Ferreyra l-a faultat pe Vitolo, iar Kevin Gameiro a transformat cu sânge rece lovitura de la 11 metri în minutul 82 și partida s-a terminat la egalitate, 2-2.
O altă echipă spaniolă, Villarreal, s-a impus cu 1-0 în fața formației Liverpool. Singurul gol al meciului a fost înscris de Adrian Lopez în timpul compensatoriu.
Manșa secundă a semifinalelor Ligii Europei va avea loc pe data de 5 mai.