Pilotul care va fi primul pe grila de start în Marele Premiu al Marii Britanii la MotoGP

029 августа 2015

Marc Marquez a obţinut cel mai bun timp în calificările de la Silverston şi va fi primul pe grila de start în Marele Premiu al Marii Britanii la MotoGP. Spaniolul a fost cronometrat cu două minute şi 234 miimi şi a obţinut astfel al şaselea său pole position din acest sezon.

Marquez, în vârstă de 22 de ani a fost mai rapid 288 miimi de secundă decât compatriotul său Jorge Lorenzo.

Un alt spaniol, Dani Pedrosa a înregistrat al treilea timp în calificările din Marea Britanie, în timp ce multiplul campion mondial şi liderul clasamentului general, Valentino Rossi s-a mulţumit doar cu poziţia patra pe grila de start. Acesta va fi urmat de Pol Espargaro şi Bradley Smith.

Marele Premiu al Marii Britanii, a 12-a etapă a Motomondialului de Viteză, va avea loc duminică după amiază.

În ultimi trei ani cursa de la Silverstone a fost câştigată de două ori de Jorge Lorenzo şi o dată de Marc Marquez. Înainte de etapa de la Silverstone, Valentino Rossi și Jorge Lorenzo se află pe primele poziţii în clasamentul general, având acelaşi număr de puncte, 211.

Marquez este pe locul trei, având cu 52 de puncte mai puţine.