City, noul lider în Premier League

029 ноября 2015

Manchester City este noul lider în Premier League după victoria scor 3-1 cu Southampton. "Cetăţenii" au profitat şi de pasul greşit al celor de la Leicester City.

În doar 20 de minute gazdele au condus cu 2-0. De Bruyne şi Delph au fost marcatorii golurilor. Long a redus din diferenţă în repriza secundă însă Kolarov a anulat toate speranţele oaspeţilor la un egal după ce a înscris în minutul 69. City a urcat pe primul loc în Premier League după ce într-un alt meci Leicester a remizat pe teren propriu cu Manchester United, scor 1-1. Vardy a deschis scorul pentru gazde, iar Schweinsteigera restabilit egalitatea. Echipa lui Claudio Ranieri se află pe locul secund, ultima treaptă a podiumului fiind ocupată de Manchester United.