Emiratele Arabe Unite au obţinut locul trei la Cupa Asiei

030 января 2015

Naţionala Emiratelor Arabe Unite s-a clasat pe locul trei la Cupa Asiei. Formaţia antrenată de Mahdi Ali a cucerit medaliile de bronz, după ce a învins în finala mică de la Newcastle, selecţionata Irakului.

Reprezentativa din Emirate s-a impus într-un meci dramatic cu scorul de 3-2, după ce a fost condusă cu 2-1 în prima repriză.

Emiratele Arabe Unite au deschis scorul în minutul 16 prin Khalil. Irak a egalat prin execuţia lui Salim din minutul 28, iar Kalaf a mai înscris la finalul primei reprize.

Emiratele Arabe Unite au reuşit să întoarcă rezultatul în partea a doua a meciului. Mai întâi, Khalil şi-a trecut în cont dubla în minutul 51, iar Al Hajeri a stabilit scorul final din penalty.

Lovitura de pedeapsă a fost acordat după ce jucătorul naţionalei Irakului, Khalaf a comis un fault în careu şi a fost eliminat.

Emiratele Arabe Unite s-au clasat pe podium la Cupa Asiei pentru prima dată după 19 ani. În 1996, reprezentativa din Golful Persic a terminat competiţia pe locul doi.

Finala mică a Cupei Asiei a fost urmărită din tribune de preşedintele FIFA, Sepp Blatter.