Palermo - Lazio 0-4. Hattrick Djordjevic și cel mai clar succes al sezonului

030 сентября 2014

**Palermo - Lazio 0-4.** Hattrick Djordjevic și cel mai clar succes al sezonului

După trei înfrângeri în patru etape, Lazio s-a dezlănţuit în partida din deplasare, de la Palermo.

La 0-0, Vasquez şi Dybala i-au dat bătăi de cap lui Marchetti (40, 41), pentru ca în prelungirile primei reprize Djordjevic să înscrie primul său gol în Serie A din centrarea lui Candreva (46).

În repriza secundă, atacantul sârb al lui Lazio, preferat în continuare în locul lui Klose, avea să-i răsplătească încrederea lui Stefano Pioli cu încă două reuşite în decurs de numai 7 minute (75, 82).

Parolo a stabilit scorul final al celei mai drastice înfrângeri a lui Palermo în faţa lui Lazio din ultimii 20 de ani, iar tehnicianul lui Lazio îşi ia astfel revanşa în faţa preşedintelui sicilienilor, Maurizio Zamparini, cel care îl concedia în 2011, după doar 90 de zile de mandat.

Palermo încă aşteaptă prima victorie din acest sezon, după 3 remize şi două eşecuri de când a revenit în Serie A.

Lazio nu a mai marcat 4 goluri în campionat de mai bine de trei ani: în 2011 o învingea pe Lecce cu 4-2.

ECHIPELE:

Palermo: Sorrentino - Andelkovic, Terzi, Feddal - Morganella, Barreto (83 Quaison), Lazaar (55 Emerson), Rigoni - Vazquez; Dybala (75 Makienok), Belotti. Antrenor: G. Iachini

Lazio: Marchetti - Cavanda, De Vrij, Cana, Braafheid (77 Ciani) - Parolo, Onazi - Candreva (57 F. Anderson), Mauri (81 Ledesma), Lulic - Djordjevic. Antrenor: S. Pioli