Baia Mare - Larvik 23-24. Campioana României rămâne cu o singură victorie în Ligă

031 октября 2014

**Baia Mare - Larvik 23-24.** Campioana României rămâne cu o singură victorie în Ligă

HCM Baia Mare a condus 50 de minute, dar a pierdut meciul cu Larvik, în etapa a treia a grupelor Champions League.

Spre deosebire de meciurile anterioare, HCM a început perfect şi s-a instalat la conducere, 4-1. Cu o victorie în primele două etape, Baia Mare a condus-o la pauză pe campioana Norvegiei, la un gol diferenţă. Echipa lui Costică Buceschi a ratat patru din şase aruncări de la şapte metri primite în prima repriză.

În minutul 49, Larvik a preluat conducerea la Baia Mare, a câştigat cu 24-23 şi are victorii pe linie în grupă. Campioana României putea obţine un punct în ultimele secunde, dar Luciana Marin nu s-a înţeles cu Elena Georgievska (VIDEO ȘI DETALII AICI). HCM rămâne cu un succes în trei etape în Champions League.

Pentru HCM au marcat Ekaterina Davidenko - 7 goluri, Luciana Marin - 5, Eliza Buceschi - 3, Ksenia Makeeva - 3, Ada Nechita - 2, Valentina Ardean Elisei - 1, Camilla Herrem - 1, Gabriella Szucs - 1.

Golurile oaspetelor au fost reuşite de Anja Hammerseng-Edin - 6 goluri, Isabel Blanco - 5, Gro Hammerseng-Edin - 4, Alina Wojtas - 4, Nora Mork - 3, Linn Kristinn Koren Riegelhuth - 1, Sanna Solberg - 1.

În clasament, pe primul loc se află Larvik, cu 6 puncte (3 jocuri), urmată de Metz Handball, 2 p (2 j), HCM Baia Mare, 2 p (3 j), MKS Selgros Lublin, 0 p (2 j).