Dacia este prima sfertfinalistă a Cupei Moldovei

Dacia Chişinău este prima sferfinalistă a Cupei Moldovei la fotbal. Lupii galbeni au trecut cu 5-1 în deplasare de Locomotiva Bălţi, formaţie din Divizia A.

Elevii lui Igor Dobrovolskiy au rezolvat soarta partidei încă din primul mitan. Dubla rusului Vasiliy Pavlov din minutele 16 şi 35, dar şi golul marcat de Vasile Carauş în minutul 43 au adus un avantaj confortabil pentru vicecampiona Moldovei.

Repriza secundă a adus trei goluri. Alexandru Grab din penalty în minutul 81 a redus din diferenţă, iar scorul final a fost stabilit de juniorul Alexandru Bejan în minutul 84 şiNicolae Nemerenco în minutul 89.

Locomotiva - Dacia 1-5 (0-3)

Goluri: Pavlov, 16 - 0-1, Pavlov, 35 - 0-2, Carauş, 43 - 0-3, Grab, 81 (pen) - 1-3, Bejan, 84 - 1-4, Nemerenco, 89 - 1-5.