Echipele din grupa noastră: Suedia - Ucraina 10-22 la rugby

022 octombrie 2012

Ieri, la Stockholm, în Suedia, s-a desfăşurat o partidă de rugby între naţionala ţării gazdă şi Ucraina, contând pentru grupa valorică 1B a Cupei Europei pe Naţiuni, competiţie la care participă şi Moldova.

Ex-sovieticii s-au impus cu scorul de 22-10, după ce la pauză au condus cu 12-3.

Singura încercare a învingătorilor a purtat semnătura omului din linia a II-a, Lamokin, imediat după pauză.

Suedezii au ajuns şi eu odată cu balonul în terenul advers de ţintă, prin aripa Fransson, spre finalul jocului. Pe durata jocului a plouat tot timpul, ceea ce ar trebui să fie un element referitor la condiţiile de joc pentru staff-ul tehnic al Moldovei.

"Haiducii" vor evolua săptămâna viitoare la Stockholm, când vor debuta în această competiţie. Interesant este că Suedia este nou promovată în această grupă valorică, în timp ce ucrainienii sunt retrogradaţi dintr-o divizie superioară.

În aceeaşi grupă s-a mai jucat acum două săptămâni şi partida Cehia - Polonia, încheiată cu victoria oaspeţilor, 29-3.

Clasamentul CEN 1B, care este şi criteriu de calificare pentru Cupa Mondială din 2015, este următorul: