A treia zi fără medalii la Universiada Mondială

A treia zi fără medalii! Sportivii moldoveni nu au reuşit o clasare pe podium în a noua zi de concurs a Universiadei de la Kazan.

Cel mai aproape de o medalie a fost luptătoarea Elena Ţurcan. Sportiva a luptat pentru bronz în categoria 51 de kilograme, dar a pierdut cu scorul 0-4 în faţa rusoaicei Ecaterina Krasnova. La caiac-canoe, Pavel Rusu a terminat pe un onorabil loc cinci în finala probei 1000 metri simplu. Rezultatul lui Rusu a fost cu opt secunde mai mare decât timpul care asigura un loc pe podium.

Acesta a fost şi cea mai bună performanţă a moldovenilor înregistrată la probele de caiac-canoe în două zile. În finala categoriei 1000 metri dublu, Ilie Sprîncean şi Ilie Nuţa s-au clasat pe locul şapte.