Bartoli este prima finalistă de la Wimbledon.

04 июля 2013

/></p>
<p> Ocupanta locului 15 WTA, Marion Bartoli, s-a calificat în finala turneului de la Wimbledon, în urma succesului obținut în două seturi, în fața belgiencei Kirsten Flipkens. </p>
<p>Învinsă în finala de la Hertogenbosch de Simona Halep, sportiva din Belgia (locul 20 WTA) s-a luptat atât cu jocul extrem de eficient al adversarei sale, cât și cu o accidentare. </p>
<p>Bartoli s-a instalat rapid la conducerea jocului, iar după 27 de minute și-a trecut primul set în cont, cu 6-1. </p>
<p>La scorul de 3-0 pentru franceză în actul secund, Flipkens a cerut intervenția medicilor, pentru accidentarea suferită la nivelul genunchiului drept. Sportiva din Belgia a strâns din dinți, și fiind prezentă într-o semifinală de Grand Slam pentru prima dată în carieră, nu a vrut să abandoneze. </p>
<p>Bartoli nu a întâmpinat probleme nici după reluarea partidei și a pus capăt partidei după o oră și două minute de la prima minge. Grație victoriei obținute cu scorul de 6-1, 6-2, jucătoarea din Hexagon s-a calificat în finala de la Wimbledon pentru a doua oară în carieră. Ea a mai disputat ultimul act și în 2007, dar a pierdut în fața americancei Venus Williams, cu 4-6, 1-6. </p>
<p>În finala de sâmbătă, Bartoli va da piept cu învingătoarea celeilalte semifinale, dintre Agnieszka Radwanska și Sabine Lisicki. Indiferent care va fi numele învingătoarei din acest an, ea se va afla la primul trofeu de Grand Slam din carieră. </p>