CSM București - Corona 25-19. Gazdele, la un punct de liderul Baia Mare

02 октября 2014

**VIDEO** CSM București - Corona 25-19. Gazdele, la un punct de liderul Baia Mare

ÎN DIRECT la Digi Sport 3, CSM Bucureşti a câştigat derby-ul cu rivala Corona Braşov şi s-a apropiat la un punct de liderul HCM Baia Mare.

Echipa antrenată de Mette Klit a început în forţă partida din Sala Polivalentă şi în minutul 8 avea deja un avans de trei goluri. Ambele apărări şi-au făcut treaba în prima repriză, astfel că la pauză a fost 12-10 pentru gazde.

Campioana mondială din poarta CSM-ului, brazilianca Mayssa Pessoa, a fost imbatabilă de la 7 metri în ambele reprize, iar Corona nu a putut ţine pasul cu adversarele și a pierdut în cele din urmă la 6 goluri diferență.

Meciul s-a terminat cu scorul de 25-19 pentru CSM Bucureşti, care poate redeveni lider în Liga Națională dacă învinge pe terenul lui HCM Baia Mare, duminică, de la ora 17:15, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

Cu 7 reuşite, suedeza Linnea Torstensson a fost cea mai bună marcatoare a partidei. La 35 de ani, Aurelia Brădeanu s-a remarcat din nou în tabăra Coronei, cu 6 goluri înscrise.