PSG-Lyon 4-0. Parizienii sunt de neoprit, ajungând la 36 de meciuri fără înfrângere!

02 декабря 2013

></p><p>Echipa lui <strong>Laurent Blanc</strong> a spulberat-o pe Olympique Lyon cu 4-0 pe Parc des Princes şi a ajuns la 36 de partide la rând fără înfrângere în toate competiţiile.</p><p>OL a îndrăznit mai mult în prima repriză şi a ratat cea mai mare ocazie a sa în minutul 27, când Lacazette a şutat în transversală. PSG a ripostat prin Zlatan Ibrahimovic, care a fost blocat de Remi Vercoutre. Din cornerul obţinut, gazdele au deschis scorul prin Edinson Cavani (36), ajuns la zece reuşite în acest sezon în Ligue 1.</p><p>Atacantul uruguayan a scos apoi o lovitură de la 11 metri pe care Ibrahimovic a transformat-o printr-o scăriţă de senzaţie (41). Parizienii au mai lovit de două ori după pauză, pentru a realiza cel mai clar succes din istoria confruntărilor cu Lyon. <br>Thiago Silva a făcut 3-0 în minutul 60 cu prima sa reuşită în Ligue 1 de la sosirea la PSG, iar Ibrahimovic a realizat dubla dintr-un penalty scos tot de el în minutul 83, prin care a ajuns la 11 goluri în campionat.</p><p>După victoria cu 4-0, Paris Saint-Germain va juca, în următoarea etapă, în deplasare cu Evian,<span style= într-un meci transmis în direct de Digi Sport 1, miercuri, de la ora 22:00. În schimb, Lyon are şansa revanşei joi, când primeşte vizita lui Toulouse, în direct la Digi Sport 2, tot de la ora 22:00.