Ajax Amsterdam - Feyenoord Rotterdam, scor 2:1

Ajax Amsterdam a câştigat derby-ul cu Feyenoord Rotterdam din etapa a 26-a din Campionatul Olandei! "Lăncierii" s-au impus chiar pe terenul rivalei cu scorul de 2-1.

Feyenoord a fost cea care a deschis scorul în minutul 30, prin atacantul italian, Graziano Pelle. Oaspeţii au egalat la finalul primei reprize după golul marcat de Kolbeinn Sigthorsson. Fundaşul Joel Veltman a înscris golul victoriei pentru Ajax în minutul 72. În celelalte meciuri, Twente a remizat cu Utrecht, iar FC Groningen cu formaţia Cambuur.

Ambele partide s-au încheiat cu acelaşi scor de 1-1. După 26 de etape, Ajax a rămas lider cu 57 de puncte. Twente este pe poziţia secundă cu 49 de puncte, fiind urmată de Vitesse, Feyenoord şi PSV Eindhoven.