Roger Federer s-a calificat cu emoţii în semifinalele turneului de la Flushing Meadows

05 сентября 2014

Calificare dramatică pentru Roger Federer în semifinale la US Open. Elveţianul a avut nevoie de cinci seturi pentru a accede în penultimul act al turneului de la New York. Federer l-a eliminat pe Gael Monfils, după ce francezul a câştigat primele două seturi.

Deţinător a 17 titluri de Mare Şlem, dintre care cinci câştigate la US Open, Federer a cedat în primele două seturi, scor 4-6, 3-6 în faţa francezului Gael Monfils, al 20-lea favorit al competiţiei americane.

Elveţianul a avut o revenire miraculoasă. Acesta a reuşit să egaleze scorul la general şi să câştige în cele din urmă meciul care a durat trei ore şi 20 de minute, scor final 4-6, 3-6, 6-4, 7-5, 6-2.

Federer va juca în penultimul act al turneului cu croatul Marin Cilic, numărul 16 în clasamentul ATP. Cilic la rândul său l-a eliminat în sferturi pe al şaselea favorit al competiţiei Tomas Berdych, scor 6-2, 6-4, 7-6.

În cealaltă semifinală, Novak Djokovic va juca cu Kei Nishikori. Meciurile sunt programate pentru sâmbătă, ora 18:00.