Meci lipsit de spectatol! România a remizat în partida cu Ungaria

05 сентября 2015

Naţionala României a încheiat la egalitate partida de aseară cu Ungaria din preliminariile EURO-2016.

Meciul a fost unul lipsit de spectacol. Aproape 24.000 de suporteri, care au umplut până la refuz Groupama Arena din Budapesta, au văzut puţine ocazii de gol şi partida s-a terminat cu 0 la 0.

În urma acestei remize şi victoria Irlandei de Nord în faţa Insulelor Feroe, România a coborât pe locul doi în grupa F. Tricolorii au cu un punct mai puţin decât noul lider, Irlanda de Nord.

Într-un alt meci din grupa F, campioana europeană din 2004, selecţionata Greciei a pierdut cu 0-1 partida cu Finlanda. Elenii au pierdut orice şansă de a ajunge la turneul final şi sunt pe ultimul loc în grupă.

Tot aseară, naţionala Germaniei a învins cu 3-1 reprezentativa Poloniei. Nemţii au marcat două goluri în primele 19 minute, prin Thomas Muller şi Mario Gotze. Polonia a redus din handicap după golul marcat de Robert Lewandowski. Rezultatul final a fost stabilit în minutul 82,de Gotze, care şi-a trecut în cont dubla.

Germania a devenit noul lider în grupa D şi este urmată de Polonia şi Irlanda.