Tragedie la Raliul Dakar. Motociclistul Michal Hernik a decedat în timpul etapei a treia

Tragedie la Raliul Dakar. Motociclistul polonez Michal Hernik a decedat în timpul etapei a treia desfăşurată între localităţile argentiniene Villa Carlos Paz şi Chilecito.

Motivele decesului lui Michal Hernik, aflat în premieră la startul Raliului Dakar, sunt deocamdată necunoscute. În vârstă de 39 de ani, Hernik este al cincilea sportiv care moare în Raliul Dakar de când competiţia a fost mutată în America de Sud, în 2009, şi al 24-lea din istoria competiţiei.

Directorul cursei a precizat că sportivul a fost găsit mort la 300 de metri în afara traseului. Hernik nu purta cască, iar motocicleta sa nu prezenta semne de accident.

Etapa a treia la clasa motociclism în Raliul Dakar a fost câştigată de austriacul Mathias Walkner, în timp ce argentinianul Orlando Terranova s-a impus la clasa auto.