Barcelona e ca și calificată în finala Ligii Campionilor! Nu i-a dat nicio şansă lui Bayern

Barcelona a umilit pe teren propriu Bayern Munchen cu scorul de 3-0 în meciul din prima manșă a semifinalelor.

Echipa catalană a avut ocazii mai clare de gol în prima parte a meciului, dar Manuel Neuer a avut două intervenții excelente după șuturile lui Luis Suarez și Dani Alves.

Gazdele au reușit să deschidă scorul abia în minutul 77, atunci când Lionel Messi a înscris cu un șut de la 18 metri.

Trei minute mai târziu, argentinianul reușit dubla după ce a trecut ușor de Boateng și a trimis un lob peste Neuer. Acesta fost al 77-lea gol al lui Messi în Liga Campionilor, astfel că argentinianul a devenit lider în clasamentul marcatorilor all-time al competiției, depășindu-l pe portughezul Cristiano Ronaldo.

Barcelona a stabilit scorul final în ultimul minut al prelungirilor după un contraatac. Messi l-a lansat pe Neymar care a rămas singur cu Neuer și l-a învins cu un șut plasat.

Partida retur dintre Bayern și Barcelona va avea loc pe 12 mai, pe Allianz Arena din Munchen.