San Jose Sharks a pierdut partida de pe teren propriu cu Pittsburgh Penguins

Cea de-a patra partidă a finalei Cupei Stanley, dintre San Jose Sharks şi Pittsburgh Penguins, a fost precedată de un show de zile mari.
Gazdele au organizat un spectacol de lumini excepţional.
San Jose Sharks a pierdut însă partida de pe teren propriu cu Pittsburgh Penguins cu scorul de 1-3. Oaspeții au deschis scorul în minutul 8 prin Cole.
Apoi, în startul reprizei secunde, Malkin a înscris pentru Pinguini în superioritate numerică și oaspeții au luat o opțiune importantă pentru victorie în acest meci. Gazdele au redus din handicap aproape de mijlocul reprizei a treia prin Carlsson.
Rechinii s-au năpustit în atac în speranță că vor salva meciul, dar au fost surprinși pe contraatac și Fehr a înscris golulu decisiv cu două minute până la final, 3-1 pentru Pinguini, care conduc cu același scor în seria finală după cel de-al patrulea meci.
Astfel, formaţia din Pittsburgh mai are nevoie de o victorie în 3 partide pentru a câştiga Cupa Stanley, în condițiile în care va juca pe teren propriu meciul al 5-lea și, dacă va fi nevoie, al 7-lea.
Penguins a cucerit ultima dată trofeul cu şapte ani în urmă.
Cel de-al cincilea meci al finalei va avea loc pe 10 iunie pe terenul echipei din Pittsburgh.