Valencia-Atletico 1-1. Golul lui Postiga anunță un retur palpitant în Cupă

></p><p><strong>Meci intens pe Mestalla, între Valencia și Atletico Madrid, scor 1-1, în prima manșă a optimilor Cupei Spaniei. </strong></p><p>Prima ocazie a aparținut gazdelor, prin <strong>Dani Parejo</strong>, însă reluarea acestuia nu a nimerit ținta. Apoi, deținătoarea trofeului a început să domine jocul.</p><p><strong>Raul Garcia</strong> a fost aproape de deschiderea scorului, dar s-a opus portarul Guaita. După pauză, Bernat l-a pus la încercare pe Courtois.

Trupa lui Diego Simeone a preluat conducerea prin Raul Garcia, care a speculat o gafă a lui Guaita, în urma unei lovituri de colț din minutul 71.

Valencia putea egala în ultimele zece minute. Piatti l-a întins pe Courtois cu un șut în forță, iar Canales a trimis peste poartă din poziție favorabilă.

Belgianul din poarta lui Atletico s-a remarcat și la ocazia lui Feghouli, care făcuse slalom prin apărarea madrilenă.

În prelungiri, gazdele au izbutit golul de 1-1 prin Helder Postiga și returul de pe Vicente Calderon se anunță palpitant, săptămâna viitoare, în direct la Digi Sport.

ECHIPELE

Valencia: Guaita - Joao Pereira, Ricardo Costa, Mathieu, Guardado - Javi Fuego, Parejo - Cartabia (Piatti, 77), Michel Herrero (Feghouli, 63), Bernat (Canales, 73) - Helder Postiga
Antrenor: Juan Antonio Pizzi

Atletico: Courtois - Juanfran, Miranda, Alderweireld, Filipe Luis - Koke (Tiago, 80), Guilavogui (Arda Turan, 59), Gabi, Raul Garcia - Adrian Lopez (Cristian Rodriguez, 67), Diego Costa
Antrenor: Diego Simeone