Ungaria – Irlanda de Nord 1-2. Prima surpriză majoră din grupa “tricolorilor”

08 сентября 2014

**VIDEO** Ungaria – Irlanda de Nord 1-2. Prima surpriză majoră din grupa “tricolorilor”

Irlanda de Nord a furnizat prima mare surpriză în grupa României, în preliminariile CE 2016. În partida de la Debrețin, britanicii au păstrat tabela intactă până în ultimul sfert de oră, când gazdele au deschis scorul prin Tamas Priskin, la centrarea din corner a lui Dzsudzsák.

Avantajul gazdelor n-a durat însă decât șase minute: Lafferty a centrat în faţa porţii, iar McGinn a restabilit egalitatea (81). Lucrurile s-au complicat şi mai mult pentru Ungaria după ce a primit gol.

Liptak s-a accidentat (83) şi, cum Attila Pinter făcuse deja toate schimbările, echipa sa a trebuit să evolueze în inferioritate numerică până la final. Irlanda de Nord a profitat, iar Lafferty a fructificat centrarea lui Evans, la o fază la care Vanczak a deviat mingea în poartă (89).

Irlanda de Nord obţine astfel prima victorie după mai bine de un an, în timp ce Ungaria este învinsă pentru din nou acasă într-un meci oficial,  de la eşecul în fata Olandei, din decembrie 2012, anunță DIGIsport.

Ungaria (3-5-2): Gulacsi - Vanczak, Liptak, Juhasz - Gyurcso (59 Lovrencsics), Varga, Toszer, Balogh - Rudolf (70 I. Kovacs), Nikolic (46 Priskin), Dzsudzsák. Antrenor: A. Pinter

Irlanda de Nord (4-2-3-1): Carroll - McLaughlin, A. Hughes, McAuley (72 Cathcart), Brunt - Davis, Norwood (79 McKay) - Evans, Ward (66 McGinn), Baird - Lafferty. Antrenor: M. O'Neill