09 декабря 2015

** VIDEO** Steaua CSM - Aris Salonic 67-77. Grecii au profitat din plin de erorile roș-albaștrilor

Steaua CSM a pierdut ultimul meci de acasă din Eurocup. Fără şanse de calificare în grupele principale, roş-albaştrii au început slab partida cu Aris Salonic.

Americanul Wilburn Amis, cu şase puncte, şi finlandezul Gerald Lee, cu două, au fost singurii marcatori ai românilor în sfertul de debut. Grecii au profitat de erorile steliştilor şi au condus cu 18-8 după primele zece minute.

Cele două echipe au fost egale în actul secund, iar Steaua s-a apropiat la trei puncte la finalul celui de-al treilea sfert. În ultimul minut, roş-albaştrii aveau de recuperat patru puncte, dar două coşuri de trei puncte ale grecilor au clarificat situaţia. Victorie cu 77-67 pentru Aris, iar Steaua CSM este ultima în Grupa D, cu doar două victorii în nouă partide.

Stelistul Bill Amis a încheiat partida cu 12 puncte, nouă recuperări şi o pasă decisivă. Cel mai bun marcator al partidei a fost un alt american, Jerel McNeal, care a înscris 21 de puncte şi şi-a mai trecut în cont şi patru recuperări în defensivă.

În ultima etapă, Steaua CSM va juca în deplasare cu muntenegrenii de la Buducnost.