AS Monaco - Gazelec Ajaccio 2-2. Zece meciuri fără eşec pentru corsicani

**VIDEO** AS Monaco - Gazelec Ajaccio 2-2. Zece meciuri fără eşec pentru corsicani

Gazelec Ajaccio a mai produs o surpriză în Ligue 1 şi a ajuns la zece meciuri fără înfrangere. Corsicanii au remizat pe terenul lui AS Monaco, scor 2-2.

După ce le-a învins pe Nice, Bordeaux şi Lyon şi a remizat în deplasare cu Marseille, nou-promovata a fost la un pas de a face o nouă victima de lux.

Corsicanii au deschis scorul pe Stade Louis II prin Khalid Boutaib, în minutul 9, apoi l-au majorat în minutul 31, când congolezul Tshibumbu a fructificat centrarea lui Larbi.

Monaco a revenit în joc graţie unui penalty primit cadou în minutul 50 şi transformat de Fabinho.

Gazelec Ajaccio a rezistat ofensivei monegascilor, dar s-a văzut trădată de portarul Maury. După ce a avut o intervenţie de senzaţie în minutul 72, Maury a ieşit greşit pe sub minge şi Ricardo Carvalho a restabilit egalitatea.

S-a terminat 2-2, iar corsicanii îşi continuă perioada excelentă. Ultima înfrângere a lui Gazelec a venit la mijlocul lunii octombrie, cu St. Etienne.

Monaco: Subasic - Fabinho, Wallace, Carvalho (Cavaleiro 84), Fabio Coentrao - Toulalan, Moutinho - Dirar (Bahlouli 81), Lemar, Helder Costa Bernanrdo Silva 67)

Antrenor: L. Jardim

Gazelec: Maury - Coeff, Mangane, Brechet, Issiaga Sylla - Ducourtioux (Filippi 89), Le Moigne, Dokovic (Youga 81) - Larbi - Boutaib, Tshibumbu (Mayi 67)

Antrenor: T. Laurey