Spania - Belarus 2-1. Gol încasat de iberici după o greșeală speculată de oaspeți

012 октября 2013

></p><p><strong>Spania s-a apropiat de calificarea la Campionatul Mondial cu o victorie la limită pe teren propriu cu Belarus. </strong></p><p>Neinvinsă acasă în meciurile oficiale de şapte ani, deţinătoarea trofeului a avut emoţii pe final de repriză, când Pique a facut henț în careu, dar arbitrul n-a dat penalty pentru Belarus (44).</p><p>Del Bosque l-a introdus la pauză pe Iniesta în locul lui Nacho Monreal și jocul Spaniei s-a schimbat. Căpitanul Xavi deschis scorul în minutul 61, cu cel de-al 12-lea gol înscris de mijlocașul catalan la echipa națională.<br>Intrat pe teren în locul lui Michu, Negredo a dublat avantajul gazdelor în minutul 78. Bielorușii au marcat în finalul meciului.</p><p>Rezerva Kornilenko l-a învins pe Valdes la primul șut pe poartă al oaspeților (89), după o pasă interceptată, stabilind scorul final, 2-1 pentru Spania.</p><p>Cu această victorie, ibericii au făcut 17 puncte și sunt lideri în grupa I, la trei puncte distanță de Franța. Practic, echipa lui Del Bosque nu mai poate scăpa locul 1 din mână în ultima rundă.</p><p><span style=ECHIPELE

Spania (4-3-3): Valdes - Arbeloa, Pique, Sergio Ramos, Nacho Monreal (46 Iniesta) - Xavi, Busquets, Fabregas (84 Koke) - Pedro, Michu (57 Negredo), David Silva. Antrenor: Vicente Del Bosque

Belarus (4-4-2): Gutor - Filipenko, Martynovich (80 Kislyak), Verkhovtsov, Bordachev - Tigorev, Putsila (77 Kornilenko), Dragun, Kalachev - Balanovich, Rodionov (55 Krivets). Antrenor: Georgi Kondratjev