**VIDEO** Fabulos! Chory Castro candidează la golul anului în Spania cu reușita din meciul cu Deportivo

Campionatul Spaniei e indiscutabil unul dintre cele mai spectaculoase din lume și demonstrează asta în fiecare etapă. În La Liga se înscriu mereu goluri fabuloase și unul dintre ele, poate golul anului în Spania, s-a marcat duminică, la San Sebastian. Chory Castro este autorul, cu o execuție de poveste.

În etapa a 31-a din Primera Division, Real Sociedad a jucat pe teren propriu cu Deportivo La Coruna, și la pauză scorul a fost egal, 1-1, după ce Xabi Prieto a deschis scorul pentru gazde, în minutul 33, din penalty, iar Lucas Perez a egalat în minutul 40.

La 12 minute după reluare, Chory Castro a trimis din vole, cu stângul, din lateral stânga, în colțul lung, marcând un super gol și readucând pe Real în avantaj. În vârstă de 30 de ani, mijlocașul Uruguayan e la a treia reușită în acest sezon de La Liga și a 12 în trei sezoane de când e la Sociedad.

Din păcate pentru el, reușita sa n-a adus și victora, Toche stabilind scorul final, 2-2, în minutul 78.