FC Rostov continuă goana după titlu în Campionatul Rusiei de fotbal

FC Rostov, echipa moldoveanului Alexandru Gaţcan, a câştigat cu 3-1 partida din deplasare cu Dinamo Moscova şi a revenit pe locul doi în Campionatul Rusiei de fotbal.
Dinamoviştii, care luptă pentru evitarea retogradării, au început bine şi au deschis scorul în minutul 17 prin Fatos.
Până la pauza Rostov a egalat grație golului marcat de iranianul Sardar Azmoun. După reluare, oaspeţii, care au revenit foarte motivaţi de la cabine, au înclinat lejer balanța în favoarea lor. Azmoun a bisat în minutul 50, după ce l-a driblat elegant pe fundaşul moscovit Christopher Samba.
Rezultatul final a fost stabilit de Fiodor Kudriaşov. Căpitanul formaţiei FC Rostov, compatriotul nostru Alexandru Gaţcan, nu a jucat din cauza suspendării. După finalul partidei 11 fotbalişti de la Rostov au trecut testul anti-doping inopinat, motivul realizării acestuia rămânând deocamdată necunoscut.
FC Rostov se află pe locul doi în Premier-Liga rusească, la două puncte distanţă de liderul ŢSKA Moscova. De partea cealaltă, Dinamo se află pe locul 12 și este amenințată serios cu retrogradarea.