INVAZIE DE VEDETE! La Roma a avut loc meciul caritabil pentru pace

013 октября 2016
Invazie de vedete la Roma! În capitala Italiei a avut loc meciul caritabil pentru pace, în care Diego Maradona, Ronaldinho, Francesco Totti sau Hernan Crespo au făcut spectacol pentru un scop nobil.
Partida organizată sub patronajul Papei de la Roma a colectat bani pentru a ajuta copiii din Argentina, Republica Democrată Congo, dar şi victimele cutremurului dezastruos care a avut loc în luna august în Italia.
Antonio di Natale a deschis scorul pentru echipa La Squadra după o pasă fenomenală a lui Maradona, iar pentru formaţia La Pace, Frederic Kanoute a egalat în urma centrării lui Ronaldinho.
Scorul la pauză a fost 2-2. Francesco Totti şi Bojan reuşind două goluri de poveste.
Faza primei reprize a fost oferită de Diego Maradona. În vârstă de 55 de ani "Butoiaşul cu pulbere" s-a împiedicat şi a căzut, fiind neatins de nimeni.
Festivalul de goluri a continuat şi în repriza secundă. Ambele formaţii au punctat câte o dată, însă eroul meciului a fost ex-atacantul lui Spartak Moscova, Bordeaux sau Villarreal, Fernando Cavenaghi.
Argentinianul a marcat golul victoriei, iar echipa La Pace a câştigat amicalul caritabil de la Roma, scor 4-3.