Dani Alves s-a accidentat cu Getafe și nu mai poate juca în 2014

014 декабря 2014

**VIDEO** Dani Alves s-a accidentat cu Getafe și nu mai poate juca în 2014

VIDEO Getafe - Barcelona 0-0. Meciul cu numărul 200 pentru Barcelona în La Liga nu a fost de bun augur pentru Daniel Alves. Catalanii au remizat pe terenul echipei antrenate de Cosmin Contra, iar fundașul brazilian a ieșit accidentat.

În minutul 80 al întâlnirii de pe Coliseum Alfonso Perez, la circa două minute de când Pique ceruse schimbarea pentru el, Alves i-a lăsat locul pe teren lui Adriano Correia.

Duminică, a doua zi după meci, sud-americanul a fost supus unor teste amănunțite, iar medicii i-au stabilit diagnosticul: întindere la bicepsul femural stâng. Cel mai probabil, problemele de la coapsă îl vor scoate pe Dani Alves din calcule pentru ultimele două meciuri ale Barcelonei în 2014: în Cupa Spaniei cu Huesca și în campionat contra Cordobei.

La antrenamentul de duminică, primul efectuat după meciul cu Getafe, Neymar s-a pregătit normal. Brazilianul a lipsit din cauza unei accidentări de la partida cu echipa lui Cosmin Contra.

17 meciuri a jucat Daniel Alves pentru Barcelona în acest sezon (12 în La Liga, 5 în UCL), fără să marcheze vreun gol.