**VIDEO** CVM Tomis - Arcada Galați 3-2. Calificarea în semifinalele Cupei se joacă pe malul Dunării

În primul meci din 2015, CVM Tomis a primit pe teren propriu vizita gălățenilor de la Arcada, în manșa tur a sferturilor de finală ale Cupei României la volei. Deținătoarea trofeului s-a impus cu 3-2, la capătul a peste două ore de volei spectacol!

Oaspeții au câștigat primul set la 21, apoi Tomis și-a adjudecat următoarele două seturi. Gălățenii au fost mai buni și în actul al patrulea, dar nu au mai rezistat în decisiv - gazdele au câștigat cu 15-12.

"La un moment dat, eram convins că putem câștiga, dar se vede că echipa lor are mult mai mare experiență decât noi. Nu știu dacă putem întoarce soarta calificării, noi o să încercăm să jucăm pentru noi, obiectivul principal este accederea în primele 4 echipe din campionat.", a spus antrenorul Arcadei Galați, Marian Apostu.

Returul este programat pe 18 februarie la Galați - se va califica în semifinale echipa care câștigă cele mai multe seturi. Dacă setaverajul este egal la capătul celor două manșe, după meciul retur se joacă set de aur.