Favoriții merg mai departe la Cincinnati. Djokovic, Murray și del Potro au intrat în optimi

015 августа 2013

></p><p>Liderul mondial <strong>Novak Djokovic</strong> merge în optimi la Cincinnati după ce a trecut fără mari emoţii în două seturi de Juan Monaco. Sârbul a avut nevoie de o oră şi 17 minute pentru a-l elimina pe argentinian, 7-5, 6-2, iar mai departe va juca cu belgianul David Goffin, locul 80 în clasamentul ATP.</p><p><strong>Andy Murray</strong> a trecut în turul al doilea de rusul Mikhail Youzhny. Cap de serie numărul doi, scoțianul a început în forţă partida, reușind două break-uri în primul set, pe care şi l-a adjudecat cu 6-2. Chiar dacă a pierdut cu 3-6 actul secund, Youzhny a câştigat cel mai frumos schimb de meci al partidei.</p><p>Argentinianul <strong>Juan Martin del Potro</strong> merge și el mai departe. Sud-americanul l-a învins în două seturi pe Nikolay Davydenko. Favoritul numărul şapte al competiţiei s-a impus cu 7-5, 7-5 în faţa rusului clasat pe locul 38 mondial.</p><p>Și<strong> Tommy Haas</strong> a ajuns între primii 16 jucători la Cincinnati, după victoria în faţa spaniolului Marcel Granollers. Ambii jucători şi-au câştigat serviciul în primele nouă game-uri, apoi Haas a reuşit un break şi a închis primul set la 6-4. Germanul a avut nevoie de doar 26 de minute pentru a se impune şi în actul secund cu 6-1.</p><p>După ce l-a învins pe Florian Mayer, <strong>John Isner</strong> a mai făcut o victimă la Cincinnati. Americanul a câştigat în faţa francezului Richard Gasquet, favoritul numărul opt al turneului. Isner şi-a adjudecat victoria după 7-6 şi 6-2.</p>                    </div>