România - Finlanda, scor 2-0

015 октября 2014

România a câştigat meciul din turul trei preliminar al Campionatului European din 2016. "Tricolorii" au învins Finlanda cu 2-0.

Eroul meciului, care s-a jucat la Helsinki, a fost Bogdan Stancu care a marcat ambele goluri ale naţionalei pregătite de Victor Piţurcă. România a făcut diferenţa în repriza secundă.

Alexandru Chipciu s-a accidentat şi a fost înlocuit cu Lucian Sânmărtean. Intrarea mijlocașului stelist a schimbat fața jocului. Acesta a dat pasă de gol la ambele reuşite ale lui Stancu, în minutele 54 şi 83 şi a provocat eliminarea lui Alexander Ring.

România a câştigat al doilea meci consecutiv din deplasare, în această ediție a preliminariilor pentru Euro-2016 şi a urcat pe locul doi în grupa E.