Real Madrid - Olympiakos este finala Euroligii de baschet din acest sezon

Cea mai titrată echipă a Euroligii de bachet, Real Madrid, a făcut spectacol în primele două sferturi ale meciului cu Fenerbahce. Gruparea spaniolă a condus cu 55-35 la pauza mare. Formaţia din Turcia a echilibrat jocul în ultimele două sferturi, însă Real a reuşit să menţină avansul care i-a permis să obţină victoria. Ibericii s-au impus la final cu scorul 96-87.

Olympiakos s-a calificat dramatic în ultimul act al competiţiei, după victoria în faţa lui ŢSKA Moscova.

Conduşi cu 9 puncte în ultimele minute ale partidei, grecii au revenit incredibil. Spanoulis şi Sloukas au marcat punctele decisive, iar echipa greacă s-a impus cu 70-68.

Olympiakos s-a calificat în finală pentru a treia oară în ultimii patru ani.

Marea finală va avea loc la Madrid duminică de la ora 21:00. Cu două ore mai devreme, ŢSKA şi Fenerbahce vor juca meciul pentru locul trei.