Steaua începe a doua campanie europeană consecutivă în Germania cu jumătate de echipă schimbată

016 сентября 2013

></p><p><strong>Steaua și-a propus să ajungă în primăvara UEFA Champions League, un obiectiv ambițios, dacă ne gândim că din grupa roș-albaștrilor mai fac parte trei echipe puternice, precum Chelsea, Schalke și Basel.</strong></p><p>Fost jucător în Bundesliga, la Cottbus, Aachen și Kaiserslautern, antrenorul Laurențiu Reghecampf are ocazia să debuteze în cea mai importantă competiție europeană tocmai în Germania, după ce în sezonul trecut al grupelor Europa League a jucat primul meci pe terenul lui Stuttgart, scor 2-2.</p><p>În urmă cu un an, Steaua a reușit un egal în fața celor de la Stuttgart, cu Tătărușanu, Georgievski, Szukala, Bourceanu și Adi Popa printre titulari, jucători care au șanse să intre din primul minut și în disputa de la Gelsenkirchen.</p><p>În precedentul meci din Germania, Steaua a evoluat cu mult curaj, deși a fost condusă încă din minutul 5, după ce bosniacul Ibisevic a deschis scorul, printr-o lovitură de cap.</p><p>Roș-albaștrii au revenit spectaculos și au întors rezultatul. Adi Popa a egalat imediat după reușita lui Ibisevic, iar în minutul 80 Rusescu i-a adus în avantaj pe steliști, dintr-o lovitură de pedeapsă.</p><p>Steaua nu a putut să țină însă de rezultat, iar fundașul central Niedermeier a egalat în minutul 85, stabilind și rezultatul final, 2-2.</p><p><span style=Echipa Stelei de la Stuttgart: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş, Pîrvulescu (Latovlevici '81) - Prepeliţă (Rusescu '46), Bourceanu, Filip (Pintilii '46) - A. Popa, Nikolic, Chipciu

Echipa probabilă a Stelei cu Schalke: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - A. Popa, Stanciu, Tănase - Piovaccari

VIDEO Stuttgart - Steaua 2-2

5 dintre titularii Stelei de la Stuttgart se vor regăsi şi în primul 11 cu Schalke: Tătăruşanu, Georgievski, Szukala, Bourceanu şi Adi Popa

Partida dintre Schalke și Steaua va avea loc miercuri, 18 septembrie, ora 21:45, și va fi transmisă în direct pe Digi Sport 1. Fazele video vor fi disponibile în timp real pe www.digisport.ro și m.digisport.ro.