Franța-Tonga 38-18. Taumalolo și Maestri s-au luat la pumni

></p><p><strong>Naţionala de rugby a Franţei a întrerupt seria de patru înfrângeri consecutive, după ce a învins Tonga cu 38-18 într-un meci test disputat la Le Havre.</strong></p><p>“Cocoşii galici“ au răzbunat, astfel, eşecul de la Cupa Mondială din 2011 şi şi-au refăcut moralul înaintea confruntării cu Africa de Sud.</p><p>Pe Stade Ocean, naţionala lui Philippe Saint-Andre a reuşit primul eseu prin debutantul Sofiane Guitoune, în minutul 6. <br>La doar o zi după ce a împlinit 25 de ani, Morgan Parra a fost principalul marcator al Franţei, cu 16 puncte, aduse din două transformări şi patru lovituri de pedeapsă.</p><p>Învinşi în urmă cu o săptămână de România la Bucureşti cu 19-18, tongalezii au reacţionat furios spre finalul primei reprize, când Taniela Moa a primit cartonaşul galben pentru o lovitură asupra lui Szarzewski. Cu un om în plus pe teren, Franţa a înscris al doilea eseu al serii prin Damien Chouly, care a stabilit scorul la pauză: 21-6.</p><p>Partea a doua a început şi mai agresiv, iar Taumalolo l-a luat la pumni pe Yohann Maestri. Arbitrul neo-zeelandez Glen Jackson i-a eliminat pe cei doi jucători spre stupefacţia lui Maestri, care a izbucnit în lacrimi, când a părăsit terenul şi bătut şi cu cartonaş roşu.</p><p>În 14 contra 14, francezii au marcat un nou eseu prin fundaşul Brice Dulin, în minutul 51. Tonga a replicat peste numai cinci minute, când Vainikolo a culcat pentru prima oară balonul în terenul de ţintă advers, reducând din diferenţă: 28-11.</p><p>Ultimele zece minute au fost foarte spectaculoase: cocoşii au mai înscris un eseu prin Kayser, dar ultimul cuvânt l-au avut rugbyştii din Pacificul de Sud. Aripa tongaleză Vainikolo a mai lovit o dată şi a reuşit ultimul eseu al partidei după o acţiune de senzaţie a oaspeţilor şi a închis tabela la scorul de 38-18.</p>                    </div>