PSG, campioană din nou

PSG a devenit campioană pentru al treilea sezon la rând după victoria de pe terenul lui Montpellier, scor 1-2. Olympique Lyon va reveni în UEFA Champions League după o pauză de patru ani.

Matuidi a deschis scorul în minutul 18 al meciului de la Montpellier, din pasa foarte bună a lui Rabiot. Trupa lui Laurent Blanc și-a dublat avantajul în minutul 25, grație reușitei lui Lavezzi. Golul meciului a fost însă înscris de Mounier, cu 5 minute înaintea pauzei. Cu o etapă înainte de final, parizienii au opt puncte avans față de Lyon, care a remizat, 1-1, la Bordeaux. Ultimul loc din Champions League în Ligue 1 se va decide în ultima etapă. Monaco este favorită, însă la pândă stau Olimpique Marseille şi Saint Etienne. Toate cele trei formaţii au obţinut victorii în penultima etapă.