Albot, tot mai sus

017 августа 2015

Ascensiune incredibilă pentru Radu Albot. Tenismanul moldovean a urcat pe locul 86 în clasamentul ATP. În urma evoluţiei sale, el a obţinut calificarea directă pe tabloul principal de la US Open.

A fost o urcare de nu mai puţin de 7 poziţii faţă de săptămâna trecută. Ascensiunea s-a datorat în mare parte evoluţiei bune la Challengerul din Praga, unde Radu Albot a ajuns până în finala competiţiei însă a cedat inexplicabil lui Rogerio Dutra Silva, deşi era favorit la victorie. Tenismenul moldovean a fost recompensat cu 55 de puncte ATP şi 3.600 de dolari. Topul mondial a suferit schimbări şi în fruntea clasmentului. Djokovic este lider, însă pe poziţia secundă a urcat Andy Murray, în dauna lui Roger Federer.