Juan Martin del Potro a fost primit acasă ca un EROU

018 августа 2016
Tenismanul argentinian Juan Martin del Potro, care a obținut argintul la Jocurile Olimpice de la Rio a fost primit ca un erou național în orașul său natal, Tandil.
Peste 10 mii de oameni, din cei 110 mii de locuitori ai orașului l-au așteptat pe sportiv în fața primăriei, unde l-au ovaţionat minute în şir.
Nu este cea mai numeroasă mulțime adunată la Tandil pentru o revenire a lui Del Potro. În 2009 l-au așteptat 40 mii de oameni după ce argentinianul câștigase US Open. Pe atunci, el era pe locul 6 în clasamentul ATP, iar acum este pe poziția 141.
Del Potro a revenit în acest an în urma unei absențe îndelungate, cauzate de o accidentare la încheietura mâinii stângi.
Juan Martin Del Potro a câştigat medalia de argint la Olimpiada de la Rio. El a pierdut la mare luptă în finală în faţa britanicului Andy Murray.