Nico Rosberg a urcat pe primul loc în clasamentul piloților din Formula 1

019 сентября 2016
Germanul Nico Rosberg a câştigat pentru prima dată în carieră Marele Premiu al statului Singapore la Formula 1. Pilotul echipei Mercedes a pornit în cursă din pole position şi a obţinut a opta sa victorie de etapă în actualul sezon.
În urma acestui succes, Rosberg a urcat pe primul loc în clasament şi are acum 8 puncte avans față de colegul său de la Mercedes, Lewis Hamilton.
La rândul său, britanicul a terminat al treilea cursa de pe circuitul Marina Bay. Poziţia secundă i-a revenit australianului Daniel Ricciardo de la Red Bull.
La începutul cursei neamţul Nico Hulkenberg de la Force India Mercedes a fost nevoit să abandoneze în urma unui accident.
Cea de-a 16-a etapă a sezonului în Formula 1 va avea loc pe 2 octombrie în Malaezia.