Sportivii moldoveni au cucerit DOUĂ MEDALII de bronz la Mondialele de Karate-do (VIDEO)

019 октября 2016

Lotul naţional de karate-do tradiţional al Republicii Moldova a avut o evoluţie remarcabilă la Campionatele Mondiale, ce s-au desfăşurat în oraşul polonez Cracovia. Sportivii moldoveni au cucerit două medalii de bronz.
Viorel Bejan s-a clasat pe locul trei în proba kumite la categoria seniori:
"A fost un campionat interesant, dar în acelaşi timp foarte greu. Toţi participanţii care ajung acolo îşi doresc să fie pe primul loc. În fiecare probă la Mondiale participă câte 40-50 de sportivi. E foarte greu să fii finalist sau să ajungi printre primii patru."
Membrii lotului naţional au avut evoluții bune şi în alte categorii. Cristian Bernic s-a clasat pe locul trei în competiţia rezervată juniorilor în proba fokugo.
Republica Moldova a fost reprezentată la Mondiale de 11 sportivi. În total la turneul din Polonia au participat 3000 de sportivi din 30 de ţări ale lumii.
Competiţia a avut loc pe ”Krakow Arena”, edificiu ce a găzduit în trecut și meciuri ale Campionatelor Mondial şi European de handbal.