Moment INEDIT în Cupa Stanley: Decizia arbitrului după ce un jucător a marcat un gol cu capul

Gol inedit în cel mai tare campionat de hochei din lume! În semifinala Cupei Stanley, jucătorul lui Chicago Blackhawks Andrew Shaw a marcat cu capul în partida cu Anaheim Ducks, însă reuşita nu a fost validată de arbitru.

Chicago Blackhawks a învins cu 3-2 formaţia Anaheim Ducks în cel de-al doilea meci din semifinalele Cupei Stanley.

Echipa antrenată Joel Quenneville obţinut victoria în prelungiri, iar golul decisiv a fost marcat de Marcus Kruger.

Mai devreme, jucătorul formaţiei din Chicago, Andrew Shaw a fost protagonistul unei faze inedite în hochei. Aceasta a înscris un gol cu capul la scorul de 2-2, însă arbitrul nu l-a validat.

În prima repriză, Marcus Kruger, autorul golului decisiv, a avut parte de ghinion. El s-a lovit cu capul de gardul de protecţie de la marginea terenului, după ce a fost împins dur de un adversar.

După două meciuri dintre Chicago Blackhawks şi Anaheim Ducks scorul general este de 1-1. În finala Cupei Stanley se va califica echipa care va obţine prima patru victorii. Următorul meci dintre cele două formaţii va avea loc pe 22 mai.