Roma - Genoa 2-0. Au marcat Florenzi și Sadiq Umar, aflat la primul gol

020 декабря 2015

**VIDEO** Roma - Genoa 2-0. Au marcat Florenzi și Sadiq Umar, aflat la primul gol

Duminică, AS Roma a pus capăt seriei de 7 partide fără victorie în toate competițiile, după succesul cu 2-0 în fața celor de la Genoa.

După o primă repriză echilibrată, capitolinii au trecut în avantaj în minutul 42, când Florenzi a profitat de eroarea lui Munoz. Echipa lui Rudi Garcia își putea dubla avantajul în debutul părții secunde, dar Salah a șutat pe lângă (47).

Oaspeții au replicat prin Lazovic, a cărui execuție a fost repinsă de Szczesny (49). Dzeko a ratat și el în minutul 70, fază la care romanii au reclamat și un henț la Munoz. Bosniacul a plecat mai repede la vestiare, după ce a primit roșu direct pentru injurii (74).

Roma nu a suferit în inferioritate numerică, ba chiar a mai înscris o dată prin puștiul de 18 ani, Sadiq Umar, care a fructificat centrarea unei alte rezerve, Vainqueur (89).

După acest succes, AS Roma încheie anul pe locul al 5-lea în Serie A TIM.