Albot a început cu succes aventura la turneul de Mare Şlem. A câştigat cu un dublu partida cu Clezár

foto simbol: Radu Albot/publika.md
Radu Albot a început cu succes aventura la turneul de Mare Şlem de la Wimbledon. Cel mai bun tenisman moldovean al momentului s-a calificat în runda a doua a calificărilor. Albot a câştigat cu un dublu 6-3 partida cu brazilianul Guilherme Clezár.
Jucătorul nostru l-a învins pe sud-american pentru a doua oară în ultimele 3 săptămâni, după ce a reuşit să-l elimine şi în competiţia de la Ferganá, în Uzbekistan.
În etapa a doua a calificărilor pentru tabloul principal al turneului de la Wimbledon, Albot îl va întâlni pe francezul David Guez, care ocupă locul 237 în clasamentul ATP.
Radu Albot trebuie să treacă de 3 runde preliminare pentru a ajunge pe tabloul principal al celui mai vechi turneu de tenis din lume.