Shakhter Karagandy a produs prima mare surpriză a play-off-ului UCL

021 августа 2013

></p><p>Surpriză imensă la Astana, în partida dintre Shakhter Karagandy și Celtic, prima a play-off-ului UEFA Champions League. Campioana Kazahstanului a trecut de scoțieni cu 2-0, prin golurile marcate de Finonchenko și Khizhnichenko.</p><p>Debutul meciului a fost unul favorabil pentru Celtic. Echipa lui Neil Lennon a ratat câteva șanse mari de gol, iar când a scăpat din presiunea exercitată de oaspeți, Shakhter a lovit decisiv. Finonchenko a deschis scorul în minutul 12, după o gafă colectivă în apărarea lui Celtic.</p><p>În repriza secundă, Shakhter a prins mai mult curaj, a început mai bine de data asta și spera să țină de rezultat, fiind foarte important să nu primească gol în prima manșă. Până la urmă, a ieșit chiar mai bine decât ar fi sperat cei de la Shakhter. Khizhnichenko a punctat printr-o lovitură de cap, în minutul 77, iar partida de la Astana s-a încheiat cu scorul de 2-0 pentru gazde.</p><p>Celtic se poate declara nemulțumită de rezultat, din moment ce a avut o posesie mult mai bună, de 66%, iar raportul șuturilor pe poartă a fost egal după 90 de minute: 7-7.</p><p>Miercurea viitoare, cu ajutorul suporterilor fantastici pe care îi are, Celtic va încerca să întoarcă soarta calificării pe teren propriu, la Glasgow, în fața a peste 60.000 de oameni.</p><p><span style=ECHIPELE

SHAKHTER KARAGANDY (5-4-1): Mokin - Simcevic, Maliy, Vasiljevic, Dzidic, Poryaev - Finonchenko (Zenkovich 82), Canas, Vicius, Ghazaryan - Khizhnichenko

CELTIC (4-4-1-1) Forster - Lustig (Matthews 67) Van Dijk, Mouyokolo, Izaguirre (Amido 82) - Forrest, Brown, Ledley, Mulgrew - Commons - Samaras