Pecanha l-a păcălit genial pe Axente, la o fază în care părea victimă sigură

021 декабря 2015

**VIDEO** Pecanha l-a păcălit genial pe Axente, la o fază în care părea victimă sigură

VIDEO Petrolul - ASA Tg. Mureș 0-1. Petrolul a încheiat anul 2015 cu o înfrângere pe teren propriu, dar scorul putea fi chiar mai mare, dacă Axente nu rata o ocazie incredibilă, păcălit într-un mod genial de portarul Pecanha.

Portarul Petrolului și atacantul de la ASA au reușit faza sfârșitului de an în Liga 1. În minutul 59 al întâlnirii de pe Ilie Oană, Mircea Axente a primit o pasă la limita ofsaidului la mijlocul terenului și a scăpat singur cu goalkeeper-ul brazilian.

S-a auzit un fluier din tribune, nu din partea centralului, iar goalkeeper-ul Pecanha - ieșit din propriul careu, la întâmpinare - a profitat de situație pentru a-i face semn lui Axente să se oprească. Atacantul târgmureșenilor a pierdut un tempo, și-a făcut mingea în stânga, intrând în careu în încercarea de a-l dribla pe brazilian, care s-a repliat foarte bine și a reușit să îl blocheze in extremis pe vârful oaspeților.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Gorobsov, dintr-o lovitură liberă de la circa 20 de metri, în minutul 4.