Portugalia - România 4-1. Naţionala de futsal a ratat calificarea directă la CE

**VIDEO** Portugalia - România 4-1. Naţionala de futsal a ratat calificarea directă la CE

Naţionala de futsal a ratat calificarea directă la Campionatul European din 2016, după 1-4 cu Portugalia, însă mai are o şansă de a ajunge în Serbia.

La Călăraşi, portughezii au marcat singurul gol din prima repriză cu doar două minute înainte de pauză, prin Pedro Cary.

Medaliaţi cu bronz la ultimul European, lusitanii s-au desprins aproape de mijlocul reprizei secunde, după ce Ricardinho a marcat de două ori în doar câteva secunde.

Jucătorii lui Jakob Zoltan au revenit şi au înscris golul care-i trimitea direct în Serbia, numai că nu au rezistat până la final.

Portughezii au scos portarul şi Tiago Brito a înscris cu 70 de secunde înainte de finalul meciului.

Portugalia, Kazahstan şi România au încheiat grupa cu câte 6 puncte. Lusitanii merg direct la Campionatul European, în timp ce Kazahstan şi România vor juca în barajul programat în septembrie.