Radu Albot s-a oprit în primul tur al turneul de Mare Şlem de la Roland Garros

Radu Albot s-a oprit în primul tur al turneul de Mare Şlem de la Roland Garros. Tenismenul moldovean a fost învins la capătul unui meci tensionat de francezul Benoit Paire, care ocupă locul 21 în clasamentul mondial.
Favoritul publicului şi-a adjudecat primul set cu 6-2, însă Albot și-a adjudecat actul secund cu 6-4.
Cu acelaşi scor Paire s-a impus în al treilea set, dar jucătorul nostru a egalat din nou situaţia la general. El a câştigat cu 6-1 şi a dus partida în decisiv.
În cel de-al cincelea set Albot nu a jucat atât de bine şi a pierdut în final cu 4-6. Acesta a devenit primul tenismen moldovean, care a jucat pe tabloul principal al turneului de la Roland Garros.
Datorită calificării în prima rundă a competiţiei din Franţa Albot a câştigat 30.000 de euro şi a primit 10 puncte ATP.