Barcelona a învins Real Madrid în meciul crucial din această primăvară

Catalanii de la Barcelona au învins pe teren propriu rivala de moarte, Real Madrid, cu scorul de 2-1 și au făcut un pas uriaș spre titlu.

Oaspeții au avut prima mare ocazie a meciului în minutul 12, însă Ronaldo a trimis balonul în transversală din câțiva metri.

Barcelona a fost cea care a deschis scorul peste șapte minute, prin fundașul Jeremy Mathieu, care a reluat cu capul o centrare perfectă a lui Messi. Cristiano Ronaldo a egalat în minutul 30, după o pasă genială cu călcâiul a lui Karim Benzema.

Catalanii au marcat golul victoriei în minutul 56, prin Luis Suarez. Barcelona a obținut astfel a 67-a victorie în fața Realului în campionat.

Echipa antrenată de Luis Enrique și-a consolidat poziția de lider în Primera Division după această victorie. Barcelona are acum un avans de patru puncte față de a doua clasată, Real Madrid.