Voleibaliştii moldoveni s-au calificat pentru Campionatul European. Pe cine au învins

Foto simbol: timpul.md
Naţionala de volei masculin a Moldovei s-a calificat în runda a doua din preliminariile Campionatului European din 2017. Asta după ce selecţionata noastră a învins cu 3-0 la seturi reprezentativa din Luxemburg.
Înainte de acest succes, Moldova a câştigat partida cu Lituania şi a pierdut meciul cu Austria.
În final elevii lui Artur Ramaşcan s-au clasat pe poziţia secundă în grupă, care le-a asigurat promovarea.
Selecţionata de volei va juca în următoarea etapă din calificările Campionatului European într-o grupă cu Belgia, Grecia şi Ucraina. Meciurile vor avea loc în perioada 15-25 septembrie.
Câştigătoarele grupelor vor ajunge direct la turneul final. Echipele clasate pe locul doi vor lupta pentru calificarea la Europene în runda a treia din preliminarii.